

Viktor Ivančić, kolumna za tjednik ''Novosti''
1. Da li je Mile Kekin izložen kaznenome progonu i bjesomučnoj javnoj hajci zbog toga što njegova supruga Ivana kritizira vlast ili, obrnuto, zbog toga što vlast kritizira njegova supruga Ivana?
2. U kakvu vrstu karijernog uzleta spada napredovanje Ivana Turudića od stranačke akvizicije do stranačke inkvizicije?
3. Kako je došlo do toga da svaka od političkih stranaka u Hrvatskoj reprezentira određenu političku opciju, a samo Hrvatska demokratska zajednica umjesto političke zastupa policijsku opciju?
4. Što je logičnije nego da se onima koji iznose neutemeljene tvrdnje da "slučaj Kekin" pokazuje kako je državno tužilaštvo pod kontrolom vladajuće partije pozabavi državno tužilaštvo koje kontrolira vladajuća partija?
5. Da li Hrvatska, u kojoj je politička opozicija izvrgnuta policijskoj i sudskoj represiji, sliči na tiraniju ili, obrnuto, tiranija sliči na Hrvatsku?
6. Preciznija verzija gornjeg pitanja: ako je ukidanje razlike između izvršno-političke i pravosudne vlasti karakteristično za zemlje poput Turske, Kine, Rusije, Srbije i Sjeverne Koreje, treba li Hrvatsku uspoređivati s njima ili njih s Hrvatskom?
7. Jeste li spremni konstatirati da medijska spektakularizacija hapšenja Mile Kekina služi sijanju straha ili ćete zbog straha to radije prešutjeti?
8. Je li izravno uključivanje DORH-a u politički život opasno za demokraciju ili takva opasnost u Hrvatskoj realno ne postoji, jer ne postoji ni demokracija?
9. Da li istrage protiv političkih protivnika HDZ-a tužitelj Turudić pokreće u dogovoru s premijerom Plenkovićem ili oko toga nikakva pogovora nema?
10. Ako već državno tužilaštvo funkcionira kao ogranak HDZ-a, da li čelnik tog ogranka – državni tužilac – redovno uplaćuje članarinu u stranačku blagajnu?
11. Što ako je obratno? Što ako se iz stranačke blagajne redovno isplaćuje članarina državnome tužiocu?
12. Treba li činjenica da borbu protiv korupcije predvodi korumpirani šljam posvjedočiti o tome da je rješavanje ozbiljnih društvenih problema u Hrvatskoj konačno povjereno ekspertima?
13. Kada premijer Plenković izjavljuje da protiv hapšenja Mile Kekina larma "besramna i licemjerna ljevica", koja bi htjela "Hrvatsku dvostrukih kriterija", zašto to govori u proizvodnom pogonu koprivničke Podravke, a ne u dnevnome boravku nekadašnjeg stana HDZ-ova predsjedničkog kandidata Dragana Primorca, koji je ovaj od Grada Splita otkupio po besramno niskoj cijeni, a nakon dva dana ga licemjerno prodao za duplo veći iznos?
14. Nije li šefica uprave Podravke – gdje je premijer došao kenjati o "dvostrukim kriterijima" – svojedobno odlepršala iz vlade, jer se otkrilo da je kao članica "grupe Borg" dogovarala astronomske honorare koji će iz državnog budžeta biti isplaćeni "spasiteljima Agrokora", da bi nakon toga bila poslana na rukovodeću poziciju u državnoj tvrtki, umjesto u istražni zatvor?
15. Kada tužilac Turudić izjavljuje da je Državno odvjetništvo potpuno neovisno u svome radu i da podjednako tretira sve za koje se sumnja da krše zakon, zašto to govori na konferenciji za štampu, a ne na zadnjem sjedalu limuzine osuđenog kriminalca Zdravka Mamića?
16. Kada se ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek javno zgraža što država Mili Kekinu kao samostalnom umjetniku plaća zdravstveno osiguranje, a pritom prešućuje da država od poreza na Kekinove honorare ubire višestruko veći iznos, čini li to zato da bi bezobzirno varala građane, ili im, naprotiv, iznosi punu istinu o sebi kao bezobzirnoj varalici?
17. Ako se hajka na obitelj Kekin, režirana u generalštabu HDZ-a, taktički oslanja na model čopora koji se raspomami kada namiriše krv, bi li prekretanje združene energije u suprotan smjer, prema pokretaču hajke, vodilo zaključku da je čopor namirisao govno?
18. Pokaže li se da su hapšenja i sudski progoni političkih protivnika i kritičara režima kontraproduktivni, bi li HDZ-u bilo pametnije obustaviti takvu praksu ili je smještanje pameti i HDZ-a u istu rečenicu nepodnošljivo?
19. Smatraju li urednici informativnog programa HTV-a da udarničkim razapinjanjem Mile Kekina doprinose obilježavanju uskršnjih blagdana?
20. Kada Jutarnji list na dnevnoj osnovi čitatelje hrani informacijama iz navodno tajne istrage, uključujući podatak dobiven od "dobro obaviještenog izvora" o tome koga je i u kojem trenutku Mile Kekin nazivao telefonom, je li to istraživačko novinarstvo ili istraživačko strvinarstvo?
21. Kako bi trebalo izgledati objektivno informiranje javnosti o radu aparata državne represije ako su informativni mediji dio aparata državne represije?
22. Je li osnovana špekulacija da je bračni par Kekin u svojoj vili u Istri kovao planove za nasilno rušenje aktualne vlasti, s obzirom na to da smo je upravo izmislili, ali ipak pustili čitateljima da se oko nje premišljaju, da vježbaju imaginaciju i donesu konačan sud?
23. Može li se iz gornjeg pitanja razumjeti u kolikoj je mjeri važno da sloboda informiranja bude u službi dezinformiranja javnosti?
24. Možemo li na tome fonu javno iznijeti sumnju da je bračni par Kekin u podrumu svoje luksuzne vile u Istri skrivao arsenal oružja, jer nam je to palo na pamet, a bolje je da nam bilo što padne na pamet nego da padne vlada?
25. Ako su masovni mediji upregnuti u to da prije početka sudske procedure insceniraju javno suđenje, tj. da isporuče sankciju prije nego što je formalna sudska presuda donesena, tj. da simuliraju djelovanje pravne države, znači li to da pravna država zapravo ne postoji, ili da ipak postoji, ali je – zahvaljujući duhu vremena i razvoju suvremene tehnologije – gro njene aktivnosti prebačen iz pravosudne u medijsku sferu?
26. Jesu li opravdana zanovijetanja da vladajući HDZ poseže za represijom uoči izbora ako HDZ za represijom poseže stalno?
27. Na osnovu čega se tvrdi da hrvatska vlast ograničava slobodu govora ako su mediji sasvim slobodno izvijestili javnost o hapšenju 17 prosvjednika koji su pred zgradom Ministarstva vanjskih poslova izvikivali neukusne parole?
28. Nije li činjenica da su uhapšenim prosvjednicima u pritvoru j-bali majku dokaz da je sloboda govora u Hrvatskoj podignuta na još viši nivo?
29. Može li se, s obzirom na intenzitet državnoga nasilja kojemu su izloženi oponenti političke vlasti, govoriti o tome da se vraćamo u devedesete ili je bliže istini da se devedesete vraćaju k nama?
30. Je li, uz živog Plenkovića, Franjo Tuđman zaista otegnuo papke?
