Bivši konsultant za rekonstrukciju Železničke: Vesić ne govori istinu, radilo se na nadstrešnici



Inženjer geologije Zoran Đajić, koji je do marta 2023. radio na rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, kaže da su na nadstrešnici izvođeni radovi.

Prva reakcija predstavnika vlasti i nadležnih nakon što se obrušila nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu, zbog čega je nastradalo 14 osoba, bila je da taj deo objekta nije rekonstruisan. Građani su prethodnih meseci mogli da vide da se neki radovi odvijaju, ali nije poznato šta.
 
Detaljan obim radova do kraja je ostao tajna, jer Ministarstvo saobraćaja nije dostavilo novinarima projekat rekonstrukcije, što je bilo naređenje kineskog konzorcijuma koji izvodi radove.
 
Inženjer Zoran Đajić je radio kao konsultant saobraćajnog instituta CIP tokom izrade projekta rekonstrukcije zgrade. On kaže za N1 da ministar Vesić ne govori istinu. 

Po njegovim rečima, na jednoj od fotografija koje je dostavio u svom izveštaju nadležnima vidi se da iza jedne od ploča sa pročela ima dela betona, a da beton delom nedostaje i da su umesto njega "zgužvani su džakovi od cementa da bi se manje betona stavilo unutra".
 
"U prvoj fazi je rađena reparacija keramike koja je bila na plafonskom delu i rađeno je samo šminkanje te nadstrešnice. U drugoj fazi, tokom rada na fasadi zgrade i rada na rekonstrukciji kamene obloge, poslao sam u martu 2023. jedan izveštaj izvođačima i svi su dobili te izveštaje od ministarstva pa na dole, u kome sam tražio da se sa pročelja zgrade skinu mermerne ploče i da se proveri kakva je podloga ispod tih mermernih ploča, da se podloga reparira i da se stave nove mermerne ploče, što je inače bilo predviđeno projektom", kaže Đajić za N1.

Kako je objasnio, na pročelju su bile okačene utege prikačene za vrh zgrade i one su držale nadštrenicu. Da su tada skinute ploče na koje je ukazao, tvrdi Đajić, verovatno bi se primetilo da podloga nije dobra i da su utege možda korodirale.
 
On navodi da je izvođač odlučio samo da prefarba ploče, iako ih je trebalo zameniti, odnosno reparirati njihovu podlogu. Ukazuje i na to da se na nadstrešnici radilo između ostalog i tako što je dodatno prekrivena staklom, iako je originalnim projektom prekriveni deo bio prazan.
 
Kaže i da kogod da je odlučio da taj, dotad prazan deo, prekrije staklom, morao je da proveri nosivost utega, statiku i kompletni proračun da li se ta nadstrešnica može dodatno opteretiti ili ne. 
 
"Osnovna i glavna odgovornost je ministra i on mora da ostavku, a onda po vertikali, svi do dole", kaže Đajić.
 
Đajić je objasnio da se medijima javio zato što i sam oseća odgovornost zbog žrtava koje su nastala. Po njegovim rečima, oseća svoju odgovornost, jer je "možda mogao da insistira na tome dalje". 
 
"Međutim, naravno, ja sam pisao preporuke šta da se radi, slao sam izveštaje na 20 adresa, svi ti moji izveštaji su dostupni, i u jednom od tih izveštaja, to je februar 2023, napisao sam da se moraju skinuti te ploče i da se mora srediti podloga ispod tih ploča", ispričao je on za N1.
 
Na pitanje da li je dobio ijedan odgovor na njegove dopise i izveštaje, odgovara – ne.

Podsetimo, Infrastruktura železnice Srbije, kao i konzorcijum kineskih kompanija, u petak je saopštio da nadstrešnica nije bila predmet rekonstrukcije.

Izvor: 021.rs, N1