Podignut u doba okupacije, tramvajski postao osamdesetih, Stari savski most je već jednom spašen od rušenja tokom Drugog svetskog rata. Godinama je odlagano njegovo uklanjanje, a od 1. novembra je najavljeno da će biti zatvoren za saobraćaj.
Stari savski most izgrađen je 1942. godine, a njegovi graditelji bili su nacistički okupatori koji su ga nazvali Mostom Eugena Savojskog, s obzirom na to da je Most kralja Aleksandra koji je povezivao Beograd sa Zemunom bio srušen. Nakon rata, Beograđani su ga dugo nazivali „Nemačkim mostom“, zatim „Novim savskim“ i na kraju „Železničkim mostom“.
Zeleni lučni most projektovala je i 1942. izgradila nemačka firma C. H. Jucho iz Dortmunda. Prvobitno je trebalo da premosti Tisu kod Žablja, ali su Nemci promenili plan i konstrukciju preusmerili u Beograd. Novonastale, ratne okolnosti, primorale okupatore da most u delovima prenesu u Beograd, kako je on imao važnu lokaciju.
Iako su okupatori pokušali da sruše most postavivši dinamit, penzionisani beogradski učitelj Miladin Zarić je presekao fitilj i time ga sačuvao. Prema jednoj verziji priče, nakon što je uspeo da izađe iz kuće, krišom preseče provodnike koji su već goreli, i ponovo pretrči ulicu do svoje kuće, iako su u tom trenutku padale granate. Prema drugoj verziji priče, učitelj Zarić je od jednog poginulih vojnika koji su se tu našli, uzeo vojnički ašov kojim je presekao fitlj na očigled Nemaca i uz pomoć sovjetskih vojnika.
Kada su Nemci shvatili da njihov plan za rušenje mosta nije uspeo, pokušali su da unište most artiljerijskom paljbom, ali su za to vreme jedinice Crvene armije već bile spremne da zaštite most. Učitelj Zarić je za herojsko delo odlikovan Ordenom za hrabrost i sovjetskim Ordenom Lenjina.
Na mostu dužine oko 400 metara, šine su postavljene osamdesetih godina 20. veka, a poslednja obnova počela je u oktobru 2007. godine, kada je postavljeno dekorativno osvetljenje i kolovoz i kada su prilazi prošireni. Pre desetak godina Udruženje „Imamo plan“ predložilo je Skupštini grada da most ponese Zarićevo ime, ali to nije realizovano.
Ipak, 2014. godine je postavljena spomen-ploča u njegovu čast na zgradi u Karađorđevoj 69. Takođe je oslikan mural profesoru Zariću ispod Starog savskog mosta na inicijativu Pokreta slobodnih građana i još 15 organizacija.
Godinama je najavljivano i odlagano uklanjanjanje Starog savskog mosta. Združene inicijative i pokreti negirali su informaciju koju su preneli mediji da je Ministarstvo građevinarstva izdalo rešenje o rušenju Starog savskog mosta i pozvali su građane da dođu na protest.
Inicijativa „Most ostaje“ je najavila da će u nedelju, 20. oktobra od 17 časova, na Trgu republike organizovati protest zbog namere vlasti da sruši most.
Izvor: N1