Najlepši fudbal je zgazio anti-fudbal, Španija je zaista najbolja u Evropi



Ukratko, pravda je zadovoljena. Jer tako se najlakše može opisati ono što je stalo u 90 minuta fudbala na Olimpijskom stadionu u Berlinu gde je Španija sa 2:1 (0:0) savladala Englesku u finalu EURO 2024.

U glavni grad Nemačke su stigli sa koferom punim pobeda, bez ičeg manjeg od toga na turniru i samo im je falila ova jedna da i zvanično krunišu ono što se i pre znalo, da igraju najlepši fudbal na "starom kontinentu".

Atraktivno, moderno, direktno, baš po ukusu i meri svih fudbalskih zaljubljenika i zapravo sve kontra od onog što je predstavljao poslednji rival igrala je Furija i zato s pravom može da upiše četvrtu recku kada su u pitanju prvenstva Evrope. Demonstrirali su Španci raskošni talenat, timsku igru uz odlično selektorsko vođenje na kraju su završili tamo gde im je u ovom momentu i mesto.

Izabranici Luisa de la Fuentea igrali su ubedljivo najbolji fudbal na turniru, mada istog nije ni bilo u prvom poluvremenu, koje kao da se nije ni igralo. Drugo potpuno suprotno i na kraju po ukusu svih neutralnih ljubitelja fudbala. Niko Vilijams je doneo vođstvo Španiji, potom Kol Palmer nadu Engleskoj, a ishodu je kumovao Mikel Ojrasabal. Da bude ipak onako kako neka makar sportska pravda nalaže.

Sporo se i oprezno igralo od momenta kada se lopta zakotrljala po travi Olimpijskog stadiona i to pre svega zahvaljujući Englezima. Izabranici Gereta Sautgejta su očigledno izašli na teren u nameri da ubiju volju za igrom protivniku, ono što ih je zapravo krasilo od početka turnira. Crvena furija je imala značajno veći posed lopte išlo je to i preko 80 odsto i lako su Španci držali konce u svojim rukama, ali ono što nikako nisu mogli jeste da budu opasni u poslednjih 30 metara. Tu su Englezi uspešno zatvarali sve prolaze, Olmu nisu ostavljali prostor u kreaciji, a Voker i Šo su pod kontrolom imali opasna krila, Vilijamsa i Jamala.

O tome koliko je moglo da se vidi za uvodnih 45 minuta svedoči što je prvi udarac u okvir zabeležen u nadoknadi vremena i to kada je Foden probao iskosa iz prve, ali je lopta išla pravo u Simonsa. Do tada Španija jeste imala nekoliko dobrih naleta i uspevala je da čak i kada izgubi loptu ekspresno osvoji ponovo, ali se sve u njihovoj igri svelo na nekoliko pokušaja Vilijamsa i monotoniju na terenu uslovljenu bedemom Tri lava.

Do pauze je centralna figura na terenu bio Voker koji je uspevao sve da stigne i zatvori kao desni štoper u formaciji sa trojicom pozadi, ali je po povratku na terenu za tren bio sporiji nego što je trebalo. I, stigla je kazna. U drugom minutu drugog poluvremena Englezi su uhvaćeni na spavanju i zahvaljujući Spleš braći je Furija stigla do gola. Kombinacija Jamal - Vilijams je slomila Engleze, a krilni fudbaler Bilbaa je poslao loptu iza leđa Pikfordu. Time je i svoje ime upisao u istorijskim knjigama i to kao drugi najmlađi strelac u EURO finalima, dok rekord i dalje drži Pjetro Anastazi.

Lako je mogao da se desi i blickrig samo da je nekoliko momenata docnije Olmo bio precizniji nakon što mu je Vilijams podvalio sjajnu loptu, ali bivši fudbaler Dinama iz Zagreba nije iskoristio zicer. Sam početak nastavka bio je zanimljiv najpre kada se Rodrijeva slika pojavila vezano za izmenu, jer je malo ko očekivao da bi najstabilniji igrač ekipe i neko ko jeste za velika dela mogao da ostane u svlačionici. Ali, povreda zadnje lože dovela je do toga da njegovo mesto zauzme Zubimendi.

I mnogo je konkretnije zaigrala Španija, a u vazduhu se mogao osetiti drugi gol, jer je i Morata imao solidnu priliku, pa potom Vilijams sa distance. Na drugoj polovini malo toga i ceh takvoj igri platio je kapiten Hari Kejn koji je posle sat vremena na terenu otišao na tuširanje. Posle onih "makazica" za produžetke, lako je Džud Belingem mogao da sam sebi postane konkurent za potez turnira. Preko njega je posle dugo vremena zapretila Engleska i to tako što je u stilu onog čiji broj nosi u Madridu, Zinedina Zidana, okrenuo dvojicu čuvara i tukao sa ruba kaznenog, ali udarac nije bio dovoljno precizno.

U svakom momentu kada bi Sautgejtovi izabranici izlazili malo više napred, morali su dobrano da motre zbog onog što smo više puta gledali na ovom turniru. To je ekspresna transformacija Španije iz odbrane u napad i sposobnost da u nekoliko pasova dođu do opasne zone. E, tako je u prvoj svojoj ozbiljnijoj šansi na susretu Jamal mogao da praktično zatvori finale. Njega je Olmo spojio sa golom, a sedamnaestogodišnjak je pokušao da pronađe put do daljeg ugla, ali se istakao Pikford sjajnom intervencijom.

Umeo je Sautgejt tokom turnira da pogodi sa izmenama i da mu igrači kojima da šansu sa klupe vrate konkretnim stvarima i prelome meč. Ovde se to odnosi na odluku u 70. minutu pošalje Kola Palmera na teren umesto Mejnua. Ovaj mu je to vratio golom posle 180 sekundi. Saka, pa Belingem i sjajno ostavljena lopta za strelu Čelsijevog asa sa 20 metara čime je u potpunosti vratio svoju selekciju u život. Slično je bilo i u polufinalu protiv Holandije kada je Palmer posle deset minuta na terenu asistirao Votkinsu za gol.

Nije Furija posle gola želela da odustane od svoje igre, već je išla na drugi. Ali, još jednu izglednu priliku da prezime ispiše na semaforu nije iskoristio Jamal. Barselonin zlatni dečko je u 81. minutu mogao da vrati vođstvo svojoj selekciji, ali je Pikford ponovo izašao kao bolji. Mogao je mlađani Španac da bude tragičar finala, uprkos asistenciji, da se kojim slučajem utakmica drugačije završila jer nije krunisao dve prilike iz reda stopostotnih.

Ono što nije mogao on, jeste Ojarsabal koji je u 86. minutu vratio vođstvo svojoj selekciji. Pomogli su mu Olmo i Kukurelja da zajedničkim snagama izigraju odbranu Gordog albiona i bace na kolena Pikforda, te rastuže navijače iz svog gola. Koliko je ovaj gol bio vredan, pa barem upola toliko jeste i ono što se nešto kasnije desilo kada su Španci skinuli dvaput loptu sa gol linije, gde je prvo Simon zaustavio Palmera, a onda Olmo popravni Guehija.

To je ujedno bila i poslednja šansa za Englesku, a pištaljka Leteksijea označila je kraj sna njihovih navijača o prvom trofeju na EURO, te nastavku agonije u drugom izgubljenom finalu Evropskog prvenstva u nizu.

Španija - Engleska 2:1 (0:0)

(Vilijams 47, Ojarsabal 86 - Palmer 73)

Stadion: Olimpijski stadion (Berlin)

Sudija: Fransoa Leteksije (Francuska).

Španija (4-3-3): Unai Simon - Karvahal, Le Norman (od 83. Naćo), Laport, Kukurelja - Rodri (od 46. Zubimendi), Olmo, Ruiz - Jamal, Morata (od 68. Ojarsabal), Vilijams.

Engleska (3-4-2-1): Pikford - Voker, Stouns, Guehi - Saka, Mejnu (od 70. Palmer), Rajs, Šo - Foden, Belingem - Kejn (od 61. Votkins)

Izvor: Blic