Zamenica glavnog urednika u NIN-u Vesna Mališić i urednik Nedeljnika Veljko Lalić složili su se u Novom danu da se na javnu scenu uveo "narativ ljudi iz devedestih", pominjući ponovni povratak Milorada Komrakova na male ekrane. "Paralaleno nekako, od 2012. godine, ovde se urušavao ceo sistem. Obesmišljavao se parlament, jedna po jedna institucija je 'padala', sada je i pravosuđe nestalo, i mi smo došli u onu fazu koja se zove 'raspadnuto ili rasuto društvo'. Imamo jednu ogromnu stranku koja pokušava sve da skupi i nasporam toga, usitnjeno, razbijeno društvo bez snage, mogućnosti da se koncetriše, i da bilo koju ideju uspe da artikuliše u javnom prostoru sa ovakvim medijima", istakla je Mališić.
Mališić je primetila da se od dolaska Vučića na vlast rušila ideja Zapada i ideja Srbije u Evropskoj uniji.
„Uspostavljala se maglovita ideja o tome gde bi trebalo da bude. Sa tim ikonama i sa Rusijom, kao i sa novim prijateljem – Kinom. Sa celom tom grupom iz devedesetih godina koja je nahrupila ovde i preplavila ovaj prostor“, navela je Mališić i dodala da se sve to „veoma teško popravlja“.
Lalić ističe da se svaki potez u politici veoma oseti u društvu.
„Kada podvučete radikalan potez nu političkom smislu, onda imate te reperkusije. Tako je i sa ‘ubistvom opozicije’. Vučić je imao opsesiju ubistva Demokratske stranke, jer je bio čovek koji je ‘promašio vrata’, i osećao je žal što nije u Demokratskoj stranci. Imate njegove pokušaje prilaska Demokratskoj stranci, oduševljenje tim ikonama DS-a, uključujući ljude koji ga najviše kritikuju, kao i Borisa Tadića“, kazao je on.
Govoreći o obraćanju predsednika Aleksandra Vučića, ocenila je da iznenadna pojavljivanja predsednika Vučića u javnosti nisu nikakva novost, kao i da su se građani navikli na to.
„Predsednik se pojavio sam, sve je bilo dramatično, i kao u svim njegovim govorima, imate rat, oluja, gotovi smo, i onda završi sa tim da nam ništa drugo ne preostaje nego da razgovaramo i da ćemo mirnim putem rešiti sve. Ja suštinski nisam razumela šta je to tako dramatično što nismo znali za te tablice. Znali smo da će taj rok jednom doći, to je znao i predsednik a zašto je odlučio da sad podiže tenziju oko toga, ja to ne znam“, kazala je Mališić.
Dodala je da je aktuelizovan problem Zajednice srpskih opština, koji godinama nije rešen.
„Pretpostavljam da se iza toga krije pritisak da se Zajednica srpskih opština ostvari, kao i da ističu rokovi oko recipročnih mera. On je najavio oluju, i mislim da na taj način plaši građane Kosova… Objektivno, najave oko tablica su za građane koji žive dole vrlo neprijatne stvari kao što je neprijatno da im predsednik diže temperaturu, a da im iza toga kaže: ‘Epilog je ništa. Mi ćemo da razgovaramo, ili ću da vam zapretim da će taj narod dole da krene da se iseljava ili da duže ponovo bunu“, rekla je ona.
Veljko Lalić kaže da govor Vučića rekao nekoliko veoma zanimljivih stvari juče ukoliko se „dešifruju“.
„Rekao je da su Amerikanci vrlo nezadovoljni Kurtijem i da hoće da ruše Kurtija“, procenio je Lalić.
Mališić: Stav protiv EU se stvarala 10 godina
Mališić je navela da je manir predsednika Vučića da vređa strane diplomate u svojim govorima.
„Kaže da nisu pametni, da može njima da kaže sve, ima ignorantski ton koji ne priliči predsedniku države, a njemu kojem kada se susretne sa njima, upravo o kojima govori, kaže: ‘Ja sam od vas mnogo naučio’, i pokazuje snishodljivost prema njima. Takođe, nikada ne propusti priliku da ističe sebe kao čoveka koji je prozreo ‘njihove zle namere'“, istakla je ona.
Komentarišući stav građana Srbije koji je u velikoj meri protiv EU, Mališić je rekla da se takva atmosfera stvarala 10 godina, i da se nije stvorilo preko noći.
„Čitava politika Aleksandra Vučića je bila da se uništi sve ono što je Demokratska stranka dobro napravila, a to je taj neki proevropski sentiment ljudi. Sve što je bilo do 2012. godine, to je lagano krenulo da se menja“, napomenula je zamenica urednika u NIN-u.
Podseća i na način na koji smo dočekali Putina, kaže da je to – najnedostojanstvenije što jedan narod može da uradi.
„Način na koji se ponašao predsednik, način na koji se našao patrijarh, to je bilo tako snishodljivo, da oni dovedu čitavu Srbiju da mu pokažu kako njega vole“, podsetila je Mališić.
Lalić smatra da od ubistva Đinđića vidi „jedan veliki poraz“, kao i da zbog toga „ti narativi počinju još od ranije“.
„Kada Demokratska stranka počinje da koketira sa ‘I Kosovo i Srbija’, kada kreće da koketira sa svim tim stvarima“, podsetio je Lalić.
Izvor: N1 Beograd