Ono što je do pre nekoliko dana bila sumnja koju valja ispitati, juče su postali "nepobitni dokazi". Upravo tu reč predsednica Vlade Ana Brnabić je iskoristila govoreći o paralelnoj strukturi u Ministarstvu unutrašnjih poslova i njihovoj želji da iskoriste slučaj "Jovanjica" zarad rušenja vlasti.
- Strašno je da je postojala paralelna struktura u MUP, koja je imala takvu moć da čoveka ucenjuje slobodom kako bi optužio Andreja Vučića. Ta mreža ljudi je imala cilj da sruši Aleksandra Vučića, a na nama je da utvrdimo od koga su dobili taj zadatak - rekla je Brnabić za Prvu televiziju.
I pored toga što predsednica Vlade tvrdi da je već ustanovljeno da je postojala paralelna struktura u MUP-u, nijedan nadležni državni organ to zapravo nije utvrdio. Naime, ne postoje nikakve informacije da je tužilaštvo ovim povodom pokrenulo i predistražni postupak, a kamoli da je neko osumnjičen.
Brnabić svoje nepobitne dokaze verovatno temelji na intervjuu načelnika Službe za specijalne istražne metode Tomislava Radovanovića koji je u petak za istu televiziju rekao da je "ubeđen" da je u MUP-u postojala paralelna struktura "sa precizno odabranim ljudima" čiji je cilj, kako je rekao, bio da prikupljaju podatke o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i njegovoj porodici.
Radovanović je kazao da je grupa, fomirana u vreme kada je resorni ministar bio Nebojša Stefanović, imala logističku i svaku drugu podršku jedne zapadne obaveštajne službe, kao i da je uspostavila obaveštajnu mrežu kod "tajkuna" i organizovanih kriminalnih grupa.
- Ne mogu da kažem o kojoj je službi reč, ali je prelomna tačka verovatno put ministra Stefanovića u SAD u vezi predmeta Gvantanamo koji je podrazumevao integraciju i resocijalizaciju dva lica iz te baze. Tada se sa određenim obaveštajnim strukturama SAD stupa u direktan kontakt i verovatno je iz tih kontakata proistekla dalja saradnja - kazao je Radovanović.
Jedini državni organ koji je prethodnih dana ispitivao navode da je policija nudila prvookrivljenom u slučaju "Jovanjica" Predragu Koluviji da "prizna" da je radio za brata predsednika Srbije Andreja Vučića, bio je, kako Danas saznaje, Sektor unutrašnje kontrole MUP-a Srbije.
Kako je Radovanović rekao, u okviru ove istrage saslušana je bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović, načelnik Odeljenja za narkotike beogradske policije Slobodan Milenković i inspektor Dušan Mitić. Svi oni su, precizirao je, odbili poligrafsko testiranje.
Advokat Nenad Tasić koji zastupa Dijanu Hrkalović potvrdio je da je njegova klijentkinja prošle nedelje, u svojstvu građanina, saslušana od strane SUK-a. On je naglasio da zapisnik o saslušanju nosi oznaku "strogo poverljivo" i da samo on, njegova klijentkinja i službenici Sektora unutrašnje kontrole mogu da znaju šta je bio predmet ispitivanja, šta je ona rekla, da li je bilo ponuđeno poligrafsko ispitivanje i da li je ona na njega pristala.
- Izuzev te grupe ljudi, na osnovu zakona, niko drugi ne sme da bude u posedu te informacije, a kamoli da ih iznosi javno. To predstavlja otvoreno kršenje zakona, ali očigledno da zakon ne važi isto za sve. Sektor za unutrašnju kontrolu MUP-a bi morao da se pozabavi sa ovim curenjem informacija - kaže Tasić.
Nakon Radovanovićevog gostovanja na televiziji, u subotu je konferenciju za medije sazvao i aktuelni ministar odbrane Nebojša Stefanović, javno ističući želju da bude poligrafski ispitan o njegovim tvrdnjama.
- To što me je Radovanović optužio da radim protiv svoje zemlje i u korist neke druge zemlje je laž najvećih razmera i kao patriota, kažem, te besmislice će morati da objasni pred državnim organima jer ja ne želim da pređem preko toga - kazao je Stefanović.
Nakon ove konferencije, održana je sednica predsedništva Srpske napredne stranke na kojoj su Stefanović i predsednik Srbije Aleksandar Vučić imali sastanak. Vučić nakon sednice nije želeo da oda previše detalja o razgovoru sa nekada najbližim saradnikom.
- Pustite nas sa teškim optužbama, mi ćemo o tome da govorimo unutar stranke. Zato imamo i Skupštinu stranke. O tome ćemo mi da raspravljamo unutar sebe, a nadležni organi će da utvrđuju ko je počinio krivično delo, a ko nije - naglasio je Vučić i dodao da bi mogao film da se pravi o podmetanju dokaza protiv njega i načinu na koji je to pokušano.
Advokat Borivoje Borović, koji je zastupao potpredsednika Narodne stranke Miroslava Aleksića u sporu protiv Andreja Vučića, ističe da se bez angažmana tužilaštva koje bi sve ove navode detaljno ispitalo, cela afera svodi na zamajavanja naroda privatnim problemima vladajuće stranke.
- Imajući u vidu da je u Srbiji pravosuđe devastirano do mere da praktično ne postoji, sve ostaje na međusobnim optužbama. Da je tužilaštvo nezavisno, ono bi moglo da ispita sve ono što uključeni akteri iznose u javnost. Tužilaštvo, međutim, ne sme da uđe dublje u tu materiju, pa tako recimo nisu smeli da veštače telefon koji bi dokazao sa kim je u danu hapšenja komunicirao Koluvija. Isto tako, slučaj Belivuk je vremenski oročen na 2019 i 2020. godinu, dok se prethodni period prosto ignoriše. Tužilaštvo ne sme da zadire u takve detalje jer bi se otkrila direktna povezanosti vrha vlasti sa organizovanim kriminalom. Bez takve istrage, sve ovo se svodi na igranku vlasti i strahujem da će na kraju da budu žrtvovani neki pojedinci iz policije - ističe Borović.
Izvor: Direktno.rs